ما 5 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

هوشمند سازی ساختمانها


در راستای مدیریت مصرف و استفاده بهیـنه از انرژی، کارشناسان و متخصصان عرصه فناوری دیجیــتال با ارائه روش‌ها و ابـزارهای خاصی سعی در کنترل هوشـمند مصـرف انرژی در بخش‌های مختـلف ساختمان نمـوده‌اند. انقلاب منطق فازی در عرصه دیجیتال با ایجاد تحول عظیم موجب توانایی بیشتر برای طراحان و برنامه ‌نویسـان نرم‌افزار شده است تا هرچه دقیق‌تر به تعریف فرآیندهای کنترلی و هوشمند سازی ساختمان‌ها اقدام نمایند. سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) با به‌کارگیری آخرین فناوری‌ها درصدد آن است که شرایطی ایده آل را همراه با مصـرف بهینه انرژی در ساخـتمان‌ها پدید آورد.

امروزه ساختمان‌های مدرن از‌ سیستم‌های پیچیده‌ای استفاده می‌کنند که اجزای آن‌ها به‌گونه‌ای بهبود و توسعه یافته‌اند که به مالکان‌ این اجازه را می‌دهند تا شرایط هر کدام از سیستم‌های روشنایی، امنیتی، گرمایشی، تهویه مطبوع و ... را به‌صورت مستقل تعیین کنند؛ درحالی‌که به‌منظور کسب صرفه‌های اقتصادی حقیقی، می‌بایستی که این سیستم‌ها به‌صورت مجتمع و در یک روش ساختاری و پویا به یکدیگر متصل گردند. سیستم‌ مدیریت هوشمند ساختمان موجب تجمیع زیرسیستم‌های جداگانه ساختمان شده و موجب کمینه ساختن هزینه‌ مصرف انرژی و اثرات زیست‌محیطی می‌شود و از یک طرح شبکه برقی مقاوم حمایت می‌کند؛ به عبارت دیگر؛ ساختمان‌های هوشمند، خدمات ساختمانی مفیدی نظیر روشنایی، راحتی گرمایشی و سرمایشی، هوای تنفسی مطلوب، امنیت فیزیکی، خدمات بهداشتی مناسب و ... را در کمترین هزینه و اثرات محیطی در طول چرخه زندگی ساختمان فراهم می‌کنند.

امروزه سیستم‌های مدیریت ساختمان با تجمیع تمامی منابع اطلاعاتی و تجهیزات آنالیز داده‌ای موجب ایجاد یک درک و بینش منحصربه‌فرد از نحوه ارائه خدمات ساختمانی به ساکنین آن‌ها می‌شوند؛ به‌طور مثال، این سیستم‌ها با مدیریت و مانیتورینگ سیستم‌های HVAC، ایرادات فنی و عملکردی آن‌ها را شناسایی و برطرف می‌سازند. سیستم‌های مدیریت هوشمند ساختمان فراتر از تجهیزات صِرف می‌باشند و از داده‌های تمام سیستم‌ها مانند HVAC، روشنایی، کنتورهای هوشمند، گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع، امنیتی و ... به‌منظور بهینه‌سازی عملکرد کل ساختمان استفاده می‌کنند. این ویژگی به ساختمان‌ها این اجازه را می‌دهد تا به شبکه هوشمند انرژی پاسخگو باشند و به‌وسیله تعامل سازنده با اپراتورهای ساختمان موجب تقویت آن‌ها با سطوح بالاتری از اطلاعات وضعیتی و کارکردی می‌شوند. فناوری‌های هوشمند هنگامی‌که با یکدیگر در ارتباط هستند، کارآمدترند؛ درواقع اطلاعات هنگامی معنادار هستند که جامع باشند و در غیر این صورت نمی‌توانند مفید واقع شوند. به‌همین دلیل است که سیستم‌های مدیریت هوشمند ساختمان، زیرسیستم‌های مختلف موجود در ساختمان را به یکدیگر مرتبط می‌سازد و یک ساختمان کاملا خودکار و هوشمند را ایجاد می‌کند و موجب بهبود آسایش و کارایی ساکنین آن و همچنین کمینه ساختن هزینه مصرف انرژی می‌گردد.

این سیستم ضمن نظارت بر بخش‌های مختلف ساختمان و ایجاد شرایط محیطی مناسب با ارائه خدمـات هم‌زمان‌، سبب بهینه‌سازی مصرف انرژی، ارتقای سطح کارایی و بهره‌وری دستگاه‌ها، ارزش ‌افزوده و امکانات موجود در ساختمان می‌شود. بدیهی است با این کار سرمایه اولیه‌ای که صرف اجرای این سیسـتم شده است از راه صـرفه‌جویی‌های حاصـل از آن جبران می‌گردد. در این سیستم، انرژی به‌درستی مصـرف شده و ضمن محـافظت از انرژی تولید شده، راه‌های صـرفه جویی و بهره‌وری نیز نشان داده می‌شود.

اتوماسیون ساختمان، یک شبکه برنامه‌ریزی شده، کامپیوتری و هوشمند از تجهیزات الکترونیکی است که سیستم‌های خدمات‌رسانی در یک ساختمان را مانیتورینگ و کنترل می‌کند. هدف استفاده از سیستم اتوماسیون ساختمان، ایجاد یک مرکز هوشمند و کارآمد است که موجب کاهش هزینه مصرف انرژی و نگهداری می‌گردد. امروزه، ساختمان‌های مدرن اغلب سیستم اتوماسیون مبتنی بر کنترل دیجیتال مستقیم )DDC( را اجرا می‌کنند که دربرگیرنده کنترل‌گرهای میکروپروسسوری با منطق کنترلی پیاده‌سازی شده توسط نرم‌افزارهای خاص می‌باشند. به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سیستم‌های اتوماسیون مبتنی بر DDC می‌توان به تارنمای www.ddc-online.orghttp:// مراجعه نمود.

اکثر سیستم‌های اتوماسیون ساختمان شامل یک باس اولیه )primary( و ثانویه )secondary( هستند که دربرگیرنده کنترل‌گرهای منطقی برنامه‌پذیر، ورودی‌ها، خروجی‌ها و همچنین یک واسط ارتباطی اپراتور (که با عنوان رابط انسان نیز شناخته می‌شود) می‌باشند. برای ساختمان‌هایی با ابعاد وسیع، فرآیند اتوماسیون می‌تواند جنبه‌های بسیاری از عملکرد ساختمان را در برگیرد که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

HVAC (تهویه مطبوع، گرمایش و سرمایش)
روشنایی
امنیت زندگی (مانند اطفاء حریق)
حمل‌ونقل عمودی (بالابرها و آسانسورها)
مدیریت مصرف و توزیع انرژی
بستر ارتباطی با فضاهای عمومی
ارتباطات از راه دور ساکنین
مانیتورینگ ساختار ساختمان

خدمات گروه مهندسی دلتا لاین در حوزه هوشمند سازی ساختمان

  • طراحی و ساخت سیستم های مکاترونیکی  و مکانیزم های صنعتی
  • مشاوره و مجری در زمینه پروژه های کنترل ، ابزار دقیق و مانیتورینگ در صنایع نیروگاهی ، نفت ، گاز و پتروشیمی
  • طراحی ، اجراء ، نصب و راه اندازی سیستم های کنترل ، ابزار دقیق و سیستم های مکاترونیک
  • طراحی ، اجراء ، نصب و راه اندازی سیم کشی برق ، ارتینگ و ارائه نقشه مطابق با استاندارد های مورد نظر
  • بهینه سازی سیستم های فرسوده و ارتقای تکنولوژی آنها
  • طراحی و پیاده سازی سیستم های تامین انرژی الکتریکی پاک
  • طراحی و اجرای سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان  IBMS

سخن مدیر گروه

گروه دلتا لاین با همکاری متخصصین در حوزه های سیستم های نظارتی و امنیتی ، هوشمند سازی و آی تی ، جهت رشد و توسعه تکنولوژی های پیشرفته در کشور عزیزمان در کنار هم قرار گرفته اند.

امید است با کسب تجربه و ارتقای دانش بتوانیم آخرین تکنولوژی بوجود آمده و همچنین خدمات مناسبی را در اختیار مشتریان عزیز قرارداده و دانش و محصولات داخلی این مجموعه را در اختیار سایر تولید کنندگان و همکاران داخلی و خارجی قرار دهیم. 

info@deltaline.ir

Telegram : @deltaline

آخرین اخبار

  • 1
  • 2
  • 3

تصاویر تصادفی

UnderConstruction.png

تماس با ما

دفتر تهران

صادقیه ، خیابان آیت اله کاشانی ، ساختمان 260

واحد 12

تلفنهای تماس :

02144402187 - 09351357204

پست الکترونیک : info@deltaline.ir